A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Верхньоворітський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів імені Софії Малильо Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області

Пишаймось українським, любімо українське!

Давні мудреці говорили: «Оглядаючись в минуле – зніми капелюха, заглядаючи в майбутнє – засукай рукава». Виховувати в молоді бажання вивчати історію, знати минуле свого краю, досліджувати, знаходити, відкривати – ось мета роботи музею. А допитливих, невтомних дітей, справжніх краєзнавців у Верхньоворітському ЗЗСО І – ІІІ ступенів імені Софії Малильо не мало.

Профіль музею історичний. Музей є  важливим засобом навчально-виховної роботи, формування  всебічно  розвиненої  особистості , виховання патріотів  українського народу, він сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові  до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь.

         Головними завданнями в роботі музею є:

1. Сприяння удосконаленню навчально-виховного процесу у закладі.

2. Розширення і поглиблення загальноосвітньої та профільної підготовки учнівської молоді засобами позакласної та позашкільної роботи.

3. Формування у підростаючого покоління розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього України.

4. Допомога педагогічному колективу школи у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи за інтересами.

5. Вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури і природи рідного краю.

6. Проведення культурно-освітньої роботи серед учнівської  молоді.

      У 2007 році історичний музей було зареєстровано Управлінням освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації. Музей займає класне приміщення площею 54м² і налічував  550 експонатів. На сьогоднішній день фонди музею  такі :

  • загальна кількість музейних експонатів за інвентарною книгою – 700;
  •  основного фонду - 660;
  • допоміжного фонду - 40.

      Наказом Міністерства освіти і науки від21.04.2017 року музею  присвоєно

 звання «Зразковий музей».

       Організаційною роботою в музеї  керує створена рада музею в кількості 7 чоловік.

У музеї розміщені такі експозиції:

  • « Розвиток освіти і культури в нашому селі»;
  • «Видатні постаті с. Верхні Ворота»;
  • « Діяльність  Верхньоворітської «Просвіти»;
  • « Походження села Верхні Ворота»;
  • « Традиційне житло»;
  • « Побут українців»
  • « Одяг»;
  • «Знаряддя праці».
  • «Хатнє начиння»

            Особливе місце в музеї займає краєзнавчий відділ. Тут відтворено фрагменти хатнього покуття з Божими образами, вишиваними рушниками, керамічними тарелями, виціфрованим (різьбленим) столом, експонуються дві колиски – хатня дерев’яна та сохи, які брали в поле, дерев’яний посуд, ярма, кросна, куделі.

       В окремому кутку музею відображено традиційне житло бойків. Тут знаходяться лава, великий дерев’яний стіл, велике дерев’яне ліжко, колиска, гасові лампи, полиця ( креденц), в якій зберігали посуд, і велика дерев’яна скриня, виготовлена з верби, яка має окремі відділення для зберігання грошей, документів і святкового одягу.

  Окремо слід сказати про одяг. У музеї зібрано чимало чоловічих, жіночих, дитячих сорочок, жіночих вест, суконь, пілок, чоловічих та жіночих уйошів. В цю експозицію поміщено дерев’яники, постоли, закачовані чоботи( їх взували тільки у вихідні та святкові дні), низинка (плетінка) -  шийна жіноча прикраса, чепець(очіпок), який заміжні жінки носили на голові під платиною. Одяг шили з домотканого полотна, вовняного сукна. Цьому одягу притаманні зручність, легкість, невибагливість орнаменту.

     В експозицію «Побут» включено знаряддя праці, хатнє начиння, посуд. Тут можна побачити оригінальний ткацький верстат (кросна) для виготовлення полотна з льону, конопель; лопату для віяння, що використовується для очищення зерна від домішок; дерев’яні вила, ціп, серп, граблі; пранник, виготовлений з суцільного куска твердих порід дерев. Таким пранником в минулому прали господині одяг, рушники. Тут є качалка з зубцями для прасування одягу; ярма для впрягання волів.

      В експозиції музею «Історія школи» зібрано матеріал, який відтворює історію розвитку освіти у Верхніх Воротах у XІX ст. Центральне місце в цій експозиції займають документи про освіту, фотографії, учнівські зошити,  шкільна документація (журнали, розклад уроків, табелі успішності), шкільні підручники, педагогічні журнали, конспекти. Музей постійно поповнюється  літописами випускників школи, окремий стенд розповідає про директорів школи.   Крім експонатів  у фойє школи оформлено стенди, які розповідають про розвиток освіти в нашому селі, вчительські династії, випускників школи.

      Особливе місце  в музеї займає експозиція «Видатні постаті  с. В.Ворота», зокрема тут наявні матеріали про депутата Сойму Карпатської України  Івана Григу, письменника, казкаря-фольклориста Луку Дем’яна та верховинську поетесу Софію Малильо. Є постійна експозиція діяльності  Верхньоворітської «Просвіти».

       Екскурсоводами музею були проведені  цікаві змістовні екскурсії на тему «Верхні Ворота, Вишні Верецьки… За назвами тими – історія наша», «Розвиток освіти і культури у Верхніх Воротах», « Моє село- духовності скарбниця»,  «Славна людьми верховинська земля» , «Історія розвиток  шкільної освіти в селі В.Ворота» , « Народний побут»,  «Бойківський одяг», « Історичне  минуле с. В. Ворота», «Моє село-духовності скарбниця», «Духовний портрет крізь призму поезії». Проводяться зустрічі з   воїнами- захисниками, відкриті виховні заходи на українську тематику. Учні є активними учасниками Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв, у якому займають призові  місця. Матеріали музею широко використовуються учнями і студентами при підготовці дослідницьких та пошукових робіт.

         Продовжується робота з поповнення музею новими експонатами. Члени ради музею і далі ведуть пошукову і дослідницьку діяльність.

    Багато вчителів на своїх уроках та в  позакласній роботі використовують музейні матеріали, експонати.Всі, хто займається історією, знає, що в ній багато загадок, невідомих чи маловідомих фактів, свідомо прихованих чи замовчуваних трагедій. Тим важливіше, поки ще живі старожили, по крупинці відтворити якнайбільше фактів  про минуле свого краю.

   Тематика музейних виставок:

                   «Війна не має забуття»

                   «Герої Донбасу»

                   «Україна пам’ятає! Світ визнає!»

                  «Вклонись, Україно, героям Чорнобиля» 

                  «Сини твої, Карпатська Україно»

Тематика науково-дослідних робіт:

  • « Сорочка- оберіг щасливої долі»;
  • « Верхні Ворота, Вишні Верецьки… За назвами тими історія наша»;
  • « Життєвий і творчий шлях Софії Малильо»;
  • « Із попелу забуття»;
  • « Лука Дем’ян –співець Верховини»;
  • « Повернення з обочини життя»
  • « Їх  подвиг- приклад для нас»
  • « Війна ввірвалася в життя…»
  • «Живи, працюй, розвивай привабливість рідного краю»
  • «Пісня-невідємний атрибут життя верховинців»
  • «Вишиванка- оберіг щасливої долі»
  • «Нев’януча краса весільного обряду»
  • «Духовний портрет крізь призму поезії»
  • «Музична мозаїка народного життя»

Музей  має свій паспорт, статут, положення, свідоцтво про реєстрацію музею, інвентарну книгу, план роботи, диплом зразкового музею, книгу обліку відвідувачів,  облік проведених екскурсій.

Музей  закладу  освіти  співпрацює  з:

- Українським центром народної культури «Музей Івана Гончара»;

- обласним товариством «Бойківщина XXІ століття»;

- бібліотекою О. Духновича в м. Мукачево;

- Союзом Українок Закарпаття;

- районною бібліотекою Мукачівського району;

- сільською бібліотекою с. Верхні Ворота.

         Особливим напрямком роботи музею є залучення учнів та вчителів до пошукової та краєзнавчої роботи з метою вивчення життя та побуту нашого народу, розуміння нерозривності минулого з сучасним та майбутнім України, виховання в учнів патріотизму, формування національної самосвідомості та високих моральних якостей громадянина України.Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено